6 Mayıs 2014 Salı

İnternet ve Metin2


İnternetin her eve yayıldığı ve teknolojinin son noktasına vardığı, dijital çapımızda oyun dünyası popüler kültüre aya uydurarak yeni bir oyun türünü ortaya çıkardı. MMORPG olarak adlandırılan bu devasa çoklu oyuncu yapımlarında, uzun bir maceraya dahil oluyoruz. Bundan 6 yıl kadar önce internet kafelerde hemen herkesin oynadığı bir oyun dikkat çekiyordu. Bu gün halen karşımıza çıkabilecek bu durumda, Metin 2 tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştı. Etrafımızda oyun seven hemen her kişi mutlaka Metin 2 ismini duymuştur. 

Dünyada on milyonları aşan oyuncu sayısı ile dikkat çeken uzak doğunun mitlerini konu alan yapımda, oldukça ilginç bir dünyaya tanık oluyoruz. Ücretsiz üyelikten sonra oyunu kuruyoruz ve son güncellemeler yükleniyor. Ardından karakter ekranında ne tarz bir oyun anlayışımız varsa, söz gelimi Büyücü, Savaşçı vs. seçiyoruz ve hikayemiz de başlamış bulunuyor. Oyunda durağanlıktan kurtulmak için ille savaşları beklemek zorunda kalmıyoruz. Çünkü pek çok yan görev oldukça eğlenceli. Öte yandan oyunda sadece tek kişiye odaklanıp savaş vermemiz gerekmiyor. Bu anlamda oyuncularını daha özgür kılan oyun, etrafımızdaki her bir yaratığa dilediğimiz gibi saldırma imkanı tanıyor. Tabi bu birini devirdikten sonra diğerlerinin bizi rahat bırakacağı anlamına gelmiyor. 

Oyundaki yapay zeka çoğu zaman oyuncuları zorlayacak cinste ve kolay kolay ölmeye niyetleri yok.
Oyunda Clan olarak adlandırılan ancak Lonca adı ile geçen birlikler oyunda başarılı olmamız için oldukça önemli bir yere sahip. Söz gelimi üyesi olduğumuz Lonca ne kadar güçlü olursa, oyundan keyif alma şansımız o derece artmış olacak. Çünkü aldığımız zaferler ve yenilgiler hem kendi levelimizi hem de Lonca seviyemizi doğrudan etkileyebiliyor. Aynı zamanda Metin 2 de oyuncu olmayan karakterleri kullanıp savaşlarda yardımcı olmalarını sağlayabiliyoruz.

Genel olarak toparlayacak olursak MMORPG tarzından hoşlanan oyuncuların, yada denemek isteyenlerin, keyifle oynayabilecekleri bir yapımdır, Metin 2. Alanında oldukça deneyimli olan yapımcı firma Ymir Entertaintmen  oyuncularına son derece etkili bir hizmet sunuyor. Dünyada 150.000.000 gibi rekor bir oyuncu kitlesine sahip olması bunun en büyük ispatı niteliğinde.

1 yorum: